A přesně o tyto pocity a tělesné reakce během řízeného kontaktu člověka s postižením a zvířete jde. Ve Stacionáři Korálek pro osoby s postižením v Soběkurech to vědí, a proto klientům pořídili nové kamarády, morčata a slepice hebvábničky. Tato zvířata mají jemnou, na dotyk příjemnou srst. Jsou klidná a zároveň velmi zvídavá, mají ráda kontakt a pohlazení. Pro naše klienty (i pracovníky) ideální volba.
Kontakt člověka se zvířetem má blahodárný vliv na psychickou pohodu, soustředěnost a pohybové schopnosti. Je dokázáno, že při pravidelném kontaktu člověka se zvířetem dochází ke snížení krevního tlaku, úpravě srdečního rytmu, zlepšení a prohloubení dechu, uvolnění napjatých svalů, k dobré náladě a celkové pohodě, zlepšení jemné i hrubé motoriky, emočnímu zklidnění, zvýšenému vnímání a rozvoji řeči a slovní zásoby. Při přímém kontaktu vnímá člověk zvíře jako přítele a komunikuje s ním. Dochází tak ke vzájemné interakci a především aktivizaci klienta. Jejich psychika je stimulována. Pouhé „mazlení“ nebo chování tak rozvíjí hned několik oblastí. Od procvičování svalů a koordinaci, až po stimulaci nervových zakončení a probouzení emocí konče.
Blahodárné účinky má i samotná přítomnost zvířete v místnosti bez přímého kontaktu. Typickým příkladem je akvárium s rybami v čekárně u lékaře. Sledováním pohybu ryb odvrátíte pozornost od strachu a stresu. Funguje to, že? Stejně je to i v našem stacionáři. Klienti dobře vědí, kde je klícka s morčaty, a ti, kdo s přímým kontaktem zatím otálejí, zůstávají u smělého přešlapování a poslouchání šumu pilin a pozorování.
Své o tom ví paní Jana, pracovnice v sociálních službách ve stacionáři Korálek, která s klienty při kontaktu se zvířaty nejvíce asistuje.
Mimochodem, věděli jste, že když budete mít nějakého toho domácího mazlíčka, můžete si prodloužit život až o 15 %?