Jak pomáháme našim klientům s bydlením? Pomůže někdo s kaucí?

15. června 2022

V posledních 2 měsících se na Poradnu v Plzni častěji obracejí lidé, kteří řeší bydlení. 

Jak pomáháme našim klientům s bydlením? Pomůže někdo s kaucí?
15. června 2022 - Jak pomáháme našim klientům s bydlením? Pomůže někdo s kaucí?

Nyní není vůbec jednoduchá bytová situace kvůli vysokým kaucím na bydlení, vysokým nájmům a stoupajícím cenám za energie. Naši klienti se chtějí často přestěhovat např. z azylového domu do bytu, ale s cenami za bydlení se to zdá někdy až nereálné. Naši klienti žijí v komerčních pronájmech a ubytovnách. Z různých důvodů si musejí sehnat nové bydlení.

Děje se to např. kvůli ukončení smlouvy s majitelem bytu, kvůli nutnosti přestěhování se kvůli vyšším nákladům do menšího bytu nebo kvůli neférovému jednání s majiteli ubytoven. Leckdy shánějí lepší bydlení, aby mohli požádat o vrácení dětí do své péče, které jim byly odebrány právě z důvodu špatných bytových podmínek.

S našimi klienty mapujeme jejich příjmy a výdaje, abychom mohli společně posoudit, jaké mají možnosti. Také zjišťujeme, jak početná rodina to je a jak velký byt by potřebovali.

S kaucí na byt může pomoc Úřad práce díky Mimořádné okamžité pomoci. http://socialnibydleni.mpsv.cz/cs/faq/casto-kladene-dotazy-obcan/50-11-nemam-dost-penez-na-zaplaceni-kauce-najmu. Také existují různé nadace, které mohou kauci proplatit. Našim klientům pomáháme s vyplněním žádostí, se kterými se následně obrací na konkrétní nadaci.    

Byty hledáme např. pomocí https://byty.plzen.eu/, kde vidíme, jaké byty město Plzeň nabízí a pro koho jsou tyto byty určeny. Pokud klient splňuje podmínky, žádáme o byt. Důležité je si všimnout, zda je byt s registrací nebo bez registrace. Pokud je s registrací, žadatel musí vyplnit formulář, kam vyplňuje svoje údaje, údaje o lidech, kteří s ním v bytě budou bydlet, příjmy, zaměstnání nebo nejvyšší dosažené vzdělání. Na konci registrace klient dostane speciální kód, který bude vyplňovat pokaždé, když bude žádat o byt s registrací, a proto je velmi důležité kód neztratit.

Naše služba Poradna pro občany v nesnázích funguje v Plzni, Rokycanech i Klatovech. Naše zaměstnance můžete zastihnout na emailu poradna@diakoniezapad.cz