Může se jednat o více různých obtíží a starostí spojených se školou:
Níže se na dané obtíže podíváme podrobněji, na konci článku pak naleznete kontakty na odborníky, na něž se dá obrátit tehdy, když nestačí pomoc školy.
Jak vidíte, v případě školní neúspěšnosti je velmi důležitá součinnost žáka, rodičů a školy. Důvody můžou být různé a je třeba přesně určit, o jaký se jedná v případě Vašeho dítěte. Neprospěch je často způsoben souborem příčin, které je třeba dobře rozpoznat. Jen důkladná diagnostika dokáže určit problém a poté je možné hledat řešení. Vhodné postupy a doporučení z PPP jako je třeba vytvoření Individuálního vzdělávacího plánu můžou hodně pomoci.
Vždy je velmi důležitá diagnostika, proč k problémovému chování dochází, pomoci může školní psycholog, PPP nebo u závažnějších forem Středisko výchovné péče (SVP).
Někdy se stává, že dítě nezapadne do školního kolektivu, není spolužáky přijato a nemá kamarády. Tato situace je pro děti dost zatěžující. Pomoci mohou rodiče, kteří společně s dítětem mohou hledat možnosti, proč tomu tak je a jak příčinu odstranit. Je též důležité zvážit, zda je jejich dítě dostatečně zralé na vstup do školy, případně na přechod na jinou školu (typicky víceletá gymnázia, výběrové školy atp.). Dění ve třídě může ovlivnit i učitel nebo školní psycholog vhodnou prací s celou školní třídou.
Situace se stává vážnější, když se zjistí, že dítě je spolužáky šikanováno.
Šikana je chování, kdy jeden nebo více žáků úmyslně a opakovaně ubližuje spolužákovi či spolužákům a používá k tomu agresi a manipulaci. Pokud zjistíte, že Vašemu dítěti někdo ubližuje, je dobré řešit situaci ihned se školou. Pokud je třeba, škola přizve další odborníky, jako je například Pedagogicko-psychologická poradna. Pokud se vám zdá, že Vaše dítě potřebuje větší podporu, je možné objednat ho k dětskému psychologovi nebo jinému odborníkovi.
Jak poznáte jako rodič, že něco ve škole není v pořádku
Co s tím:
Důležité je zjistit, co se s dítětem děje. Navoďte příjemnou atmosféru, vyčleňte si na dítě dostatek času a klidným hlasem se dítěte ptejte, co se děje, co ho trápí a jak mu můžete pomoci. Pokud zjistíte, že se skutečně něco děje (například mu někdo ze spolužáků ubližuje), domluvte si schůzku s třídním učitelem. Třídní učitel je ten, který zná Vaše dítě ve škole nejvíce a pravděpodobně Vám bude schopen podat další důležité informace. Ke schůzce lze přizvat metodika prevence nebo školního psychologa, případně vedení školy.
Obrátit se můžete pro první psychologickou pomoc též na nás. Plus pro lidi v krizové situaci je k dispozici telefonicky (733 414 421), emailem (plus@diakoniezapad.cz) nebo osobně v rámci otvírací doby pondělí–pátek 8:30 – 17:00 na adrese Resslova 12, Plzeň.