Poradna jako průvodce

16. března 2022

V minulém měsíci informovala Poradna Klatovy o dvou nejčastějších tématech, se kterými lidé v tomto roce přicházejí. Byly to rozvody a dluhy. Nyní bychom se rádi podělili o příběh, na kterém lze ukázat, v čem všem může být poradce z našich Poraden partnerem a průvodcem.

Dluhy a rozvody
16. března 2022 - Poradna jako průvodce

Do Poradny přišla mladá žena, která byla bezradná, protože se z různých stran dozvídala, že se manžel chce rozvést. Spolu o tom však nemluvili. Žena připouštěla, že doma komunikace není úplně dobrá, s manželem spolu vlastně vůbec nemluvili. Domlouvali se jen na čistě praktických věcech týkajících se provozu domácnosti. S manželem mají dvě malé děti. Žena sama cítila, že manželství je u konce, ale nedokázala si představit, co bude dál, na co by mohla mít nárok a jak by finančně zajistila sebe a děti, jelikož vydělává mnohem méně než manžel. Mimo jiné zmiňuje i předmanželskou smlouvu, která je výhodnější pro manžela.

Poradce byl v tu chvíli člověkem, který naslouchal, podporoval a podával základní informace o možných řešeních. Byly podány informace o průběhu rozvodu, ať už je sporný nebo dohodou, dále to byly informace o možnosti výživného pro manželku a výši výživného pro děti. Byla zmíněna i možnost mediace, při které by manželé mohli uzavřít dohodu dříve, než půjdou k soudu (mediátor je profesionál pomáhající s efektivní komunikací, která pomůže k vzájemné dohodě především pak ve vztahu k dětem, pracuje s názory a potřebami obou stran). 

Žena se na Poradnu obracela vždy, když u nich doma nastala nějaká změna, např. když manžel předložil vlastní návrh na uspořádání poměrů k dětem nebo když si sehnala pro sebe a děti bydlení a přemýšlela, kdy se může odstěhovat.

Během sedmi schůzek, které s poradcem měla, již získala větší jistotu, že celou situaci zvládne a věděla, na co má nárok. V současné chvíli čekají manželé na stání u soudu a žijí již odděleně, což bylo nakonec přání obou.