Do našeho krizového centra chodí nejen klienti, kteří mají problémy ve vztahu, nebo hledají cesty, jak s partnerem lépe komunikovat a na vztahu pracovat (pokud se Vás týká toto téma, přečtěte si článek vydaný minulý týden). Někdy se bohužel stane, že přes všechnu snahu se lidé rozejdou nebo rozvedou. Rozvod je jednou z nejvíce krizových událostí v životě člověka a způsob vyrovnávání i doba může být u každého individuální.
Tento článek přináší pár praktických rad a informací o rozvodu, dále dává rady, jak toto náročné období přečkat a upozorňuje též na to, že bychom neměli zapomínat na děti, aby rozvodem rodičů trpěly co nejméně.
Pokud se rozhodnete, že se chcete rozvést, nezbývá než podat žádost o rozvod. Níže přinášíme krátké informace o základních dvou typech rozvodu.
Manželé se dohodnou ve všech oblastech včetně péče o děti a majetku a jdou již k soudu s vypracovanou a předem soudem schválenou dohodou úpravy výchovy a výživy (rodiče se dohodli na výši výživného a na svěření dítěte do péče) a s dohodou vypořádání majetku. Manželství musí ke dni zahájení řízení o rozvodu trvat nejméně jeden rok, manželé ke dni zahájení řízení spolu déle než šest měsíců nežijí. Návrh na rozvod podávají společně, druhý manžel se musí připojit k návrhu na rozvod manželství. Tento způsob je nejrychlejší, nejlevnější a též nejlepší pro děti, které nemusí být vystavovány soudním tahanicím.
Pokud se manželé nedohodnou, řeší výše uvedené soud. Jako první řeší soud úpravu výchovy a výživy nezletilých dětí, až poté je možné se rozvést. Majetek je nutno vypořádat do tří let od rozvodu, jinak dochází k tzv. vypořádání fikcí (více informací Vám poskytnou v Občanské poradně nebo v právní kanceláři).
Jednou věcí je právní stránka rozvodu, druhou je ta emocionální, a to, jak se s rozvodem vyrovnat po psychické stránce.
Pro děti bývá rozvod rodičů poměrně zatěžující. Stává se, že se stěhují s jedním rodičem a druhého vidí jen občas, změní se jim škola, méně vídají další členy rodiny. Často prožívají smutek, strach a nejistotu, co bude dál. Tyto pocity jsou přirozenou reakcí dětí na vzniklou situaci.
Rady, jak dítěti pomoci zvládnout rozvod rodičů:
V takovémto případě se nebojte pořádat o pomoc odborníka, ať už to bude psycholog, terapeut nebo třeba krizové centrum.
Plus pro lidi v krizové situaci je k dispozici telefonicky (733 414 421), emailem (plus@diakoniezapad.cz) nebo osobně v rámci otvírací doby pondělí–pátek 8:30–17:00 na adrese Resslova 12, Plzeň.