Výzvy pro partnerské vztahy v době COVIDu

22. dubna 2021

Již více než rok trvající pandemie koronaviru se dotýká i partnerských vztahů. Objevily se nové problémy a výzvy, změnily se pracovní a školní návyky, i trávení volného času.

Výzvy pro partnerské vztahy v době COVIDu
22. dubna 2021 - Výzvy pro partnerské vztahy v době COVIDu

Partneři často nyní řeší:

 • jak se sladit home office s rodinným životem a péčí o děti a domácnost
 • jak pomoci dětem v rámci online výuky
 • jak řešit zhoršující se finanční situaci rodiny
 • jak zvládnout to, že partneři jsou celý den spolu doma
 • obecně narůstá úzkost, obavy, nejistota

Rada pro partnerský život:

 1. Zorganizujte si s partnerem čas, domluvte si s partnerem na rozdělení každodenních povinností (kdo se bude učit s dětmi, kdo uklidí, uvaří atp.).
 2. Sdílení společného prostoru – pokud trávíte celý den spolu, je dobré vyčlenit si každý sám pro sebe určitý čas/prostor a trávit ho dle sebe, domluvit se na pravidlech sdílení prostoru tak, abyste se vzájemně nerušili.
 3. Proberte s partnerem svá očekávání i to, co nové situace přináší. Mluvte o tom, jak se cítíte a co byste potřebovali, nepotlačujte emoce.
 4. Respektujte se.
 5. Nezesměšňujte partnera, buďte k sobě slušní, laskaví.
 6. Vzájemně si zmapujte a domluvte se, jak budete trávit volný čas, kam jít ven a co si užít doma.
 7. Nebojte se zkoušet nové věci, porušit stereotyp, překvapit svého partnera.
 8. Konflikty – pokud už dojde k hádce, myslete na to, že dusná atmosféra nebo tichá domácnost s nevyříkanými křivdami ničemu neprospívá. Pokud máte něco na srdci, snažte se mluvit klidně a zbytečně konflikt nepřiživujte. Při sporu se partnera zeptejte na jeho stanovisko a vždy ho nechte domluvit, nesnižujte se k urážkám, citovému vydírání a vyčítání.

 

Každá zátěžová situace, když ji pár dobře zvládne, je pro další partnerský život posilující, a proto může být poznávání partnera v jiných situacích a učení se řešit problémy spolu pro vztah prospěšné.

Pokud máte pocit, že Vám konflikty s partnerem přerůstají přes hlavu a rádi byste si o tom s někým promluvili, nebojte se na nás obrátit a objednat se.

Plus pro lidi v krizové situaci je k dispozici telefonicky (733 414 421), emailem (plus@diakoniezapad.cz) nebo osobně v rámci otvírací doby pondělí-pátek 8:30 – 17:00 na adrese Resslova 12, Plzeň.