Dan je historicky prvním dobrovolníkem v Diakonii Západ, který pomáhá svými službami v oblasti sociálních sítí – stará se o Instagram Dobrovolnictví. Na lidech obrovsky oceňuje pokoru a považuje za důležité, aby lidé nebyli lhostejní vůči tomu, co se děje v jejich okolí.

Daniel

Co děláš kromě dobrovolničení?

Pracuji v personální agentuře, jsem tedy v kontaktu s lidmi každý den. To se ale za chvíli změní – i přes to, že nemám rád změny, rozhodl jsem se, že změním svou profesi a přestěhuju se z Plzně. Do personálního prostředí už jít nechci, protože to je psychicky velmi náročné. Na SŠ i na VŠ jsem tíhnul k těm tzv. „soft skills“. Studoval jsem sociální a mediální studia. Mám rád kreativní práci. Uvidíme, jaká příležitost se mi naskytne.

Jak si narazil na Diakonii Západ?

Všechno to začalo na jaře roku 2021, kdy jsem se dostával z rozchodu. Přišla chvíle, kdy jsem si řekl, že už musím přestat přemýšlet nad sám sebou a pohnout se dál. To byl impuls začít trávit volný čas jinak. Do vyhledávače jsem si dal „Dobrovolnictví Plzeň“ a bylo to. Diakonie mi padla do oka díky své pestré nabídce pomoci. Na základě toho jsem kontaktoval koordinátorkou dobrovolníků Lucku a domluvili jsme na tom, že se sejdeme osobně. Celé to trvalo asi týden. Šel jsem do toho s tím, že konkrétně nevím, co bych Diakonii nabídnul. Přemýšlel jsem nad pomocí s nákupem, úklidem, přípravou akcí apod., ale nakonec jsme se hned na první schůzce domluvili, že hledáte i výpomoc se sociálními sítěmi, a v tom jsem se našel.

Takže jsi vlastně prvním dobrovolníkem tohoto charakteru v Diakonii Západ.

Původně jsem si říkal, že jsem udělal chybu, že jsem se „odstřihnul“ od těch lidí a příběhů a od té kontaktní práce. Ale vůbec to tak nebylo, nakonec přese mě „tečou“ všechny informace a já vím vlastně skoro o všem, takže mi nic neuteče.

Co obnáší Tvé dobrovolnictví pro Diakonii Západ?

Když píšu příspěvek na Instagram, beru to hodně z hlediska své profese, snažím se dělat dobrý „nábor“ do řad dobrovolníků Diakonie Západ. Vím, že často zaznívá, jak je dobrovolnictví super a co přináší, ale zároveň chci dát vědět, že je to někdy náročné. Všichni zaměstnanci a dobrovolníci mají můj obdiv. Za vším je neuvěřitelné množství úsilí a odhodlání. Z větší části ale chci, aby příspěvky na profilu působily pozitivně, poučily, motivovaly a ukázaly, že i přes tu náročnou stránku to má velký přesah. A když mám den, jsem rád, když se mi tam podaří i nějaký ten lehký špás.

Co Tě motivuje být dobrovolníkem?

Nejsem si jistý, jak to popsat, zdá se mi to už jako úplně běžná součást mého života. Když mi Lucka volala ohledně nominace na cenu Křesadlo, která se každoročně uděluje dobrovolníkům, řekl jsem jí, že si té nominace moc vážím, ale že si na to vyhlášení půjdu sníst chlebíček a zatleskat jiným, kteří tomu všemu věnují daleko více času. Ona mě ale vyvedla z omylu, že každá pomoc se v tomhle ohledu počítá, konkrétně já mohu myšlenku dobrovolnictví šířit ve společnosti, a to mi dělá radost.

V čem vidíš „zlato“, které mají lidé v sobě?

Nejvíce si na druhých lidech cením pokory, vůči sobě i druhým. To je často klíč k tomu, zda si s někým rozumím nebo ne. Vážit bychom si měli těch základních věcí, které ve frmolu běžného dne přehlížíme, ať už je to například to, že tu máme svobodu dělat, co chceme a možnost trávit čas s lidmi, které máme rádi. A ať to není zase tak filozofické, za zlaté považuju, když se lidé umí upřímně zasmát pořádně od plic.

Kde se v lidech bere vůle pomáhat?

Mě konkrétně k tomu asi nikdo nevedl. Buď to ve člověku je, nebo to v něm není, nemá smysl to lámat přes koleno. Pokud by spolupráce mezi organizací a dobrovolníkem nefungovala, nebylo by to fér ani vůči jedné straně. Pokud někdo něco dělá s radostí, přináší se svým výkonem i přidanou hodnotu a o tom to je. Záleží na tom, jaké máme priority a co chceme předávat dál. Za doby Covidu jsme si asi všichni uvědomili, jak je důležité mít kolem sebe lidi, na které se můžete spolehnout, být tu i pro ostatní a nebýt lhostejný vůči svému okolí. Nikdy nevíme, kdy si budeme o pomoc muset říct sami.

Je něco, co bys chtěl vzkázat lidem, kteří si tento rozhovor přečtou?

Rád bych jim úplně obyčejně popřál, aby se jim dařilo ve všech směrech, když si najdou volnou chvilku, rád bych je samozřejmě pozval na zmiňovaný instagramový profil dobrovolnictvi_dz a pokud přemýšlí nad nějakým tím novoročním předsevzetím, mohou si pohrát s myšlenkou stát se taky dobrovolníkem, ať už jednorázově nebo dlouhodoběji, stojí to totiž za to.